METEKSAN tarafından geliştirilen MERTER Sırt Tipi Elektronik Taarruz Sistemi güvenlik güçlerine ilk teslimatına başlandı. Sistem hedef unsurların haberleşmesini uzaktan engelleyerek güvenlik güçlerimize sahada avantaj sağlayacak. 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya duyurusunda, “Türkiye Yüzyılı’na yeni bir elektronik harp sistemimizin ilk teslimatıyla başlıyoruz. MERTER Sırt Tipi Elektronik Taarruz Sistemi hedef unsurların haberleşmesini uzaktan engelleyerek güvenlik güçlerimize sahada avantaj sağlayacak. Hayırlı olsun!” ifadelerini kullandı.

Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi, V/UHF frekans bantlarında hedef unsurların uzak mesafeden haberleşmesinin engellenmesinde kullanılan bir Elektronik Harp (EH) sistemi. 

Farklı operasyonel ihtiyaçları karşılayabilmesi amacıyla geliştirilen sistem, V/UHF frekans bandının tamamını kapsayarak sabit tesis koruma veya hareket halindeki araç/konvoyun EYP tuzaklarından korunmasında görev alabilecek.

MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi, Tek-Er kullanımına uygun tasarlandı ve tek bir personel tarafından kolaylıkla taşınabilecek. Ayrıca araç veya sabit tesislere entegre edilebilecek MERT Elektronik Taarruz Sistemi de proje kapsamında geliştirildi.

MERT ve MERTER ayrıca benzer sistemlerden farklı olarak barındırdığı kanallaştırılmış geniş band alma yapısı ile de çalışma frekans bandının tamamında eş zamanlı hedef tespiti yapabilecek yapıda geliştirildi.

Sistem, yüksek kazançlı yönlü ve eşyönlü antenleri ile yönlendirilmiş elektronik taarruz faaliyetini gerçekleştirirken, akıllı bir tablet veya bilgisayar vasıtası ile de kontrol edilebilecek. Ek olarak istenildiği durumda Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi uzaktan radyolink vasıtası ile de kontrol edilebilecek yapıda bir sistem olarak tasarlandı. Kendi bataryaları ile beslenebilen sistem, jeneratör/araç alternatörü/şehir şebekesi üzerinden de çalıştırılabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here