Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ, Koç Savunma ve TÜBİTAK SAGE işbirliğiyle geliştirilen UÇA Projesi, 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2023) sergilenecek.

UÇA Projesi, MK-84 tipi genel maksat bombalarının taarruzi deniz mayınına dönüştürülmesini hedefliyor. Projede, GÖKÇE Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) ve akıllı hedef tespit ile mayın ateşleme birimi, MK-84 bombalarına entegre ediliyor.

Bu projeyle, MK serisi uçak bombaları GÖKÇE Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) ile donatılarak hedefe hassas vuruş sağlayabilecek ve atıldığı noktadan daha uzak mesafelere erişebilecekler.

UÇA’nın sağladığı bu yeni yetenekler sayesinde F-16, F-4, Bayraktar AKINCI, AKSUNGUR gibi insansız hava araçları (TİHA), düşman deniz üslerinin çıkışlarını ve geçiş güzergahlarını riske girmeden uzaktan taarruzi mayınlama yapabilecekler.

UÇA’nın özellikleri, alçak-orta irtifa hava savunma sistemlerinin menzilinin dışından yüksek irtifalardan, yüksek hızlarda bırakılmasını ve planör uçuşu ile mayınlama noktasına yönlendirilmesini sağlıyor. Ayrıca, abzorban kaplama ve akustik soğurucu kaplaması sayesinde radarlardan ve sonarlardan kaçınarak hedef noktadan denize giriş yapabiliyor.

UÇA‘nın sahip olduğu gelişmiş sensörler, hedeflerin akustik, manyetik ve basınç izleri gibi özelliklerine göre tespit ve sınıflandırma yapabilecek. Bu sayede düşman gemilerin ve denizaltıların harekatını etkili bir şekilde kısıtlayabilecek ve güdümlü stratejik mühimmat olarak görev yapacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here