Ukrayna, ABD yapımı ATACMS füzeleriyle Kırım’daki S-400 bataryasını vurdu

0
38

Ukrayna güçleri, ABD tarafından sağlanan MGM-140 ATACMS taktik balistik füzeyle Kırım’ın kuzeyindeki Dzhankoi hava üssünü korumakla görevli Rus S-400 bataryasını vurduğunu iddia etti.

Çarşamba sabahı erken saatlerde, işgal altındaki Kırım’da bulunan Rus Dzhankoi askeri havaalanında altı kadar büyük patlama meydana geldi. Patlamalar ufku aydınlattı ve yerel sosyal medya, Ukrayna’nın uzun menzilli füze saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Gelen bilgilere göre, Kiev saatiyle 03:30 civarında başlayan en az yarım düzine Ukrayna balistik füzesinin başarılı bir saldırısına işaret ediyordu. Saatler sonra Rus askeri blog yazarları, saldırılarda ABD yapımı ATACMS füzelerinin kullanıldığını iddia etti.

Yetkililer, önemli bir askeri havacılık altyapısına ve 50’ye yakın savaş uçağına ev sahipliği yapan Rus Hava Kuvvetleri üssünün çevresindeki yolları kapattı. Saldırıların ardından yerel hava sahasında devriye gezmek üzere helikopterler gönderildi.

Ukrayna Ordusu, ABD’den tedarik edilen ATACMS ile Luhansk ve Berdiansk’teki Rus askeri havaalanlarına Ekim 2023’te saldırmıştı. 17 Ekim’de CNN’e isimsiz ABD yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ATACMS füze sistemlerinin Rus kuvvetlerine karşı ilk kez kullanıldığı doğrulanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here