Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky, Hollanda ve Danimarka’yı ziyaret ederek Ukrayna’ya verilmesi planlanan F-16 savaş uçaklarını inceledi.

Zelensky, bugün öğlen saatlerinde Eindhoven’daki Hollanda Hava Üssü’ne iniş yaptı. Hollanda Hükümeti Sözcüsü, Zelensky’nin iniş yaptığı üsse geldiğini ve uçakları kısa bir süre incelediğini belirtti.

Basın toplantısında konuşan Zelensky, Ukrayna Hava Kuvvetlerini güçlendirmek için F-16 savaş uçaklarının tedarik edilmesine dair “tarihi” bir kararı överek duyurdu.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, teslimatları onaylayarak şunları söyledi: “Hollanda ve Danimarka, böyle bir transferin koşulları sağlandığında F-16’ları Ukrayna’ya transfer etmeyi taahhüt ediyorlar.”

ZELENSKY’NİN İKİNCİ DURAĞI DANİMARKA OLDU

Zelensky, Hollanda’yı ziyaretin ardından Danimarka’ya geçti, burada Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ile bir araya geldi.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Skrydstrup Hava Üssü’nde Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile düzenlenen ortak basın toplantısında, “Ukrayna’ya 19 adet F-16 savaş uçağı tedarik edeceğimizi duyuruyoruz. Uçakların ilk altı adetini yeni yıldan önce Ukrayna’ya tedarik etmeyi planlıyoruz. Danimarka savaş uçaklarının gökyüzünüzü korumanıza yardımcı olacağına inanıyoruz…” dedi.

Frederiksen, gelecek yıl Ukrayna’ya sekiz F-16 savaş uçağı ve 2025 yılında da beş tane daha tedarik edeceklerini doğruladı.

Frederiksen, şu anda 70 Ukraynalı pilot ve teknisyenin eğitim programlarına başlamak üzere Danimarka’da hazırlık yaptıklarını belirtti.

Bu görüşmeler, Cuma günü bir ABD yetkilisinin eğitim tamamlandığında Ukrayna’ya F-16 savaş uçaklarının transferini onaylamayı taahhüt ettiklerini söylediği haberlerin ardından gerçekleşti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here