Danimarka ve Hollanda, pilot eğitimleri tamamlandığında F-16 savaş uçaklarını Ukrayna’ya devretmek için ABD’den onay aldıklarını duyurdular.

Reuters’a göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, uçakların transferini ve Ukraynalı pilotlar için eğitimi desteklediğini belirttiği bir mektupla Danimarkalı ve Hollandalı mevkidaşlarına göndererek destek verdi.

Danimarka Savunma Bakanlığı, 18 Ağustos tarihinde Ukraynalı pilotların eğitiminin “savaş uçağı koalisyonu”nun 11 ülkesi ile işbirliği içinde Ağustos ayının ilerleyen günlerinde Danimarka’da başlayacağını doğruladı.

Danimarka F-16’larını F-35’lerle değiştirmek için hazırlanıyor. Kraliyet Danimarka Hava Kuvvetleri envanterinde yaklaşık 43 adet F-16 bulunmaktadır. Muhtemelen Danimarka’nın depoda da hava araçları seviyesinde kaynakları mevcuttur. Danimarka, bu yıl Nisan ayında ilk F-35 Lightning II’yi Luke Hava Üssü’ne teslim aldı. İlk F-35 operasyonlarının Danimarka’da bu yıl başlaması planlanmaktadır.

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, hızlı işbirliği için Washington’a minnettarlığını ifade etti. Uçakların transferi Avrupa ortakları ile daha fazla tartışılacağını belirtti.

Hollanda, Danimarka’ya kıyasla F-16’larını F-35’lerle değiştirmekte daha hızlı ilerleme kaydetmiştir. Şu anda Kraliyet Hollanda Hava Kuvvetleri’ne ait 24 adet F-16, Volkel’deki hava üssünde konuşlanmış durumdadır.

Hollanda’nın bazı F-16’ları Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyordu. Bu uçakların 10 tanesi Arizona Hava Milli Muhafızı’nın 162. Filosunda Hollandalı ekiplerin eğitimi için tahsis edilmişti. Eğitim çalışması sona erdikten sonra Draken International firması, Amerika Birleşik Devletleri’nde konuşlanmış olanlar dahil olmak üzere 12 Hollanda F-16’sını satın almak için 2021 yılında bir sözleşme imzaladı.

CNN haber kanalı, Biden yönetimi yetkilisine dayandırdığı haberde, Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları için eğitim materyalleri sağlama talebini Danimarka’nın onayladığını belirtti.

Yetkili, “departmanın yakın zamanda F-16 eğitimi için Danimarka’nın pilot ve bakım eğitimi programlarını başlatma çabalarını onayladığını doğrulayabiliriz…” dedi.

Bu eğitim modüllerini, dokümantasyonu ve sınıf eğitim materyallerini içereceğini belirten ABD’li yetkili, “içeriğinde duyarlı bilgiler bulunan ABD teknolojisi hakkında bilgiler barındıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Temmuz ayındaki Vilnius NATO zirvesinde Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Danimarka ve Hollanda tarafından yönetilen Ukraynalı pilotların F-16’larda eğitilmek üzere resmi bir koalisyonun oluşturulduğunu duyurmuştu.

Koalisyon ayrıca eğitimi Romanya’da yapmayı planlıyor. Üyeler henüz eğitim süreci için kesin bir zaman çizelgesi yayınlamadılar, ancak Washington Post, Ukraynalı yetkililere dayandırdığı haberinde ilk altı pilot grubunun eğitimlerini 2024 yazından önce tamamlamayacaklarını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here