Katar Üniversitesi ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında araştırma ve mühendislik alanındaki işbirliklerini güçlendirmek amacıyla mutabakat zaptı (MoU) imzalandı.

Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı (DIMDEX 2022) imzalanan anlaşma, Katar Üniversitesi başkanı Dr. Hassan Rashid Al-Derham ile TUSAŞ Genel Müdürü Dr. Temel Kotil tarafından imzalandı.

Türk Savunma Sanayii kurumu ile işbirliği yapmaktan gurur duyduğunu belirten Al-Derham, mutabakat zaptının gelecekte yeni fırsatlara “kapılar açacağını” söyledi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Başkanı (TUSAŞ) Genel Müdür Dr. Temel Kotil, anlaşma yoluyla TUSAŞ’a Katar’dan daha fazla mühendis almayı umduğunu söyledi. Kotil, genç mühendislerin beşinci nesil savaş uçağı geliştirilmesinde yardımcı olacaklarını belirtti.

“Bizim yapmak istediğimiz, Katar Üniversitesi’nde bir mühendislik ofisi açmak. Türkiye’den mühendislerimiz ile öğrencilerle bir araya getirmek” olduğunu söyleyen Kotil, öğrencilerin haftada en az bir kez Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde çalışma şansı elde edeceklerini açıkladı.

Kotil, Türkiye’de her yıl işe aldıkları 1.000 öğrenciye Katar’dan 100 mühendis eklemeyi umduğunu belirtti.

Halihazırda Katar’dan Türkiye’de okuyan 1.600 öğrenci çeşitli üniversitelerde eğitim görüyor. Katar Üniversitesi bu yıl Türkiye’den 30 öğrenciyi ağırlıyor.

Türkiye ile Katar arasında önemli deniz anlaşmaları imzalandı. Katar, DIMDEX 2014’de Katar Sahil Güvenlik Hizmetleri için ARES Tersanesi’nden 17 hızlı devriye botu sipariş etti.

Mart 2018’de Doha’daki DIMDEX deniz savunma fuarında Anadolu Tersanesi’nden iki eğitim gemisi sipariş etti. Gemilerin, öğrenci ve eğitmenler için teorik ve pratik eğitimlerde kullanılması planlandı.

Projenin üretim takvimine 25 Şubat 2019 tarihinde başlandı. Gemilerden ilki olan AL DOHA” (CTS) 25 Ağustos 2021’de törenle Katar Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi. AL SHAMAL (CTS) ise, 25 Şubat 2022 teslim edildi.

Anadolu Tersanesi ile Katarlı Barzan Holdings arasında imzalanan satın alma proje sözleşmesi kapsamında Katar Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacına yönelik tank çıkarma gemisi (LCT) QL80 FUWAIRIT, 25 Eylül 202 düzenlenen törenle denize indirildi.

Türkiye, 2022 FIFA Dünya Kupası için çevik kuvvet birimlerinden yaklaşık 3.000 personeli Katar’a göndermeye hazırlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here