Fransız Amfibi Görev Gücü Hint-Pasifik bölgesinde “MISSION JEANNE D’ARC 2021” adı verilen operasyonu gerçekleştirmek için Toulon deniz üssünden hareket etti.

Amfibi Görev Gücü’nde Mistral sınıfı LHD Tonnerre, La Fayette sınıfı fırkateyn “Surcouf” bulunuyor. Japonya’ya kadar devam edecek operasyonda görev gücü Akdeniz, Kızıldeniz, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu’na konuşlanacak. Operasyon sonunda Güney Çin Denizi iki sefer geçilecek.

Operasyonda Mısır (iki kez), Cibuti, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya (iki kez), Singapur, Malezya, Sri Lanka ülke limanları ziyaret edilecek. Amfibi Görev Gücü 14 Temmuz 2021’de (Bastille Günü) kendi ana limanı Toulon’a dönecek.

Fransız Donanması, JEANNE D’ARC operasyonu sadece bir eğitim görevi değil, aynı zamanda Fransa’nın Hint-Pasifik’teki savunma stratejisinin bir parçası olan gerçek bir operasyonel konuşlandırma olduğunu belirtti. MISSION JEANNE D’ARC operasyonu Fransız Deniz Kuvvetleri birimlerine katılacak subaylara denizde operasyonel eğitim vermeyi de amaçlıyor.

Hint Okyanusu’ndaki Combine Task Force 150’ye (CTF150) katılacak olan Görev Gücü, Hindistan, Avustralya, Japonya ve ABD ile tatbikatlara katılacak.Hindistan ile yapılacak ‘Varuna 21’ tatbikatı Fransız Donanması ile Hindistan Donanması arasındaki ilk amfibi tatbikatı olacak. Ayrıca Kuzey Kore’ye yönelik BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarının uygulanmasına yönelik operasyonada katılacak.

Fransa’nın deniz aşırı topraklarının münhasır ekonomik bölgesinin (MEB) % 93’ü Hint ve Pasifik bölgesinde bulunmaktadır. Bölge 1.5 milyon Fransız vatandaşına ve yaklaşık 8.000 silahlı kuvvetler personeline ev sahipliği yapıyor. Fransız Amfibi Görev Gücü’ne ek olarak bölgede yerleşik savaş ve destek gemileri bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Fransa, SNA Emeraude nükleer denizaltısı ve Loire sınıfı Seine BSAM destek gemisini Güney Çin Denizi’ne göndereceğini açıklamıştı.

Nisan 2019’da Pekin’in iddia ettiği bir başka hassas bölge olan Çin anakarası ile Tayvan’ı ayıran su yolundan geçen Fransız Fırkateyni Vendemiaire’ye bölgeyi terk etmesi istenmişti.

Fransız uçak gemisi modernizasyonun ardında Mart 2019’da Clemenca 2019 adı verilen operasyona katılarak, Akdeniz ve Güney Asya gitmişti. Uçak Gemisi Görev Grubu asya yolculuğunda Mısır donanması, Hint donanması ve Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri ile tatbikatlar yapmıştı.

Kaynak: NavalNews,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here