Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) teknoloji ve savunma gruplarından EDGE Group, Avrupa’nın önde gelen robotik ve otonom sistem geliştiricisi Estonya merkezli Milrem Robotics’in çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu. 

EDGE Group Başkanı Sayın Faisal Al Bannai, “EDGE’nin robotik ve otonom sistemler alanlarında lider olarak köklü bir üne sahip bir şirket olan Milrem Robotics’e yaptığı yatırım, EDGE’nin geleceğine yapılan bir yatırımdır.” dedi. 

Milrem Robotics zorlu ortamlar için yenilikçi robotik çözümler sunmaktır. Başlıca ürünleri THeMIS ve Multiscope insansız kara araçları, Type-X insansız savaş aracı ve MIFIK kara aracı otonomi paketidir.

Milrem Robotics, merkezini Estonya’nın başkenti Tallinn’de tutmaya devam edecek. Ayrıca şirket Finlandiya, İsveç, Hollanda ve ABD’de yaklaşık 200 kalifiye personel istihdam ederek ofis işletecek.

İşlemlerin ardından EDGE, Milrem Robotics’in çoğunluk kontrolüne sahip olacak.Azınlık hissedarlar arasında şirket kurucusu Krauss Maffei-Wegmann, CEO Kuldar Väärsi ve şirket çalışanlarının da bulunduğu Estonyalı özel yatırımcılar yer alıyor. 

Milrem Robotics’in ürünleri, sekizi NATO üyesi, Amerika Birleşik Devletleri, Estonya, İspanya, Hollanda, Norveç, Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık olmak üzere 16 ülkeye satıldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here