Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) düzenlenen IDEX 2023 fuarının denizcilik konularını kapsayan NAVDEX Deniz Savunma ve Deniz Güvenliği Etkinliğinde çok sayıda İnsansız Deniz Aracı (İDA)sergilenmesi dikkat çekti. ASELSAN ve ARES farklı İDA modellerini fuarda sergiledi.  

NAVDEX 2023’te denizaltı karşıtı savaştan (ASW) ve denizcilik alanı farkındalığına yönelik sistemleri sergileyen bir dizi şirket İDA’larıya fuara katılım sağladı.

Bu şirketler arasında bulunan Türk Savunma sanayii firmalarından ASELSAN ve ARES  İnsansız Deniz Araçalarını (İDA) sergiledi. ASELSAN, Mir ve Albatros-S platformlarını tanıtırken, ARES firmasıda  ULAQ İDA’sının çok sayıda modelini sundu.

ASELSAN’ın ‘Sürü İnsansız Deniz Aracı’ projesi kapsamında yeni üye MİR ile ALBATROS-S birlikte görev icra edebiliyor.  MİR  denizaltı savunma harbine odaklanırken, ALBATROS-S, kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duymadan seyir yapabilen, yüksek seviye otonomi kabiliyetine sahip, merkezi bir kontrolden bağımsız sürü formasyonunda seyir ve görev icra edebilen İnsansız Deniz Aracı olarak gösteriliyor. 

ARES ve METEKSAN tarafından geliştirilen İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ platformu 12.7 mm uzaktan komutalı silah sistemi, Roketsan üretimi dört adet CİRİT  ve iki adet L-UMTAS füzesi taşıyabiliyor. ULAQ’ın 400 km seyir menzili, 65 km/s sürate, gece /gündüz, keşif, gözetleme, istihbarat, Su Üstü Harbi, Asimetrik Harp, silahlı eskort, kuvvet koruma ve stratejik tesis güvenliği görevlerinde kullanılabiliyor. 

ABD Donanmasının Görev Gücü 59 (TF59) kapsamında Basra Körfezi gibi geniş su alanlarının gözlenmesi ve araştırmasında kullanıldan Explorer, Voyager ve Surveyor sistemleri  NAVDEX 2023’te sergilendi. 

Saildrone’un Explorer İDA’sı, açık okyanusta bir yıl süreyle görev yapabilir. Kaynak: SailDrone

Fransız savunma şirketleri ECA Group ve iXblue, “Exail” altında faaliyet gösteriyor. Şirket fuarda son teknoloji robotik, denizcilik, navigasyon sistemlerini sergiledi. 

Exail’in Drix İDA’sı çeşitli görevlerde İnsansız Denizaltı Aracı ile birlikte çalışabiliyor. Drix İDA ABD Donanması tarafından Bahreyn’de düzenlenen Digital Horizon mürettebatsız sistemleri ve yapay zeka tatbikatına katılan 15 İDA’dan biriydi.

Exail Drix İDA

Ayrıca şirket derin su uygulamaları için orta boy otonom bir İnsansız Denizaltı Aracı olan A18D’yi de üretiyor. Deniz dibi araştırmalarına ayrılmış olan platform, 3.000 m’ye kadar derinliklerde otonom olarak görev yürütebiliyor.

Fuarda Çin, İDA’larından birkaç modeli de Çin Devlet Gemi İnşa Kurumu (CSSC) tarafından sergilendi. Çin’in Xuanlong İDA’sı sekiz dikey fırlatma füzesi silosuna sahip. Diğer Çin sistemleri arasında JARI-İDA çok amaçlı tekne ve DARPA Sea Hunter İDA’ya benzer trimaran tasarımlı bir sistem bulunuyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here