Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Rus birliklerinin Herson’dan çekilmesini onayladığını açıkladı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinin komutanı Sergey Surovkin ile Ukrayna’da sürdürülen özel askeri operasyondaki gelişmelere ilişkin toplantı düzenledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Dinyeper Nehri’nin sınırının korunması adına Rusya güçlerinin Herson kentinden çekilmesi teklifini kabul etti.

Ukrayna’daki Rus güçlerinin komutanı Surovkin, Kiev’in saldırıları sebebiyle sivillerin tehlike altında olması ve askeri birliklerin savaşma kapasitesini koruma adına Herson kentinden çekilme teklifinde bulundu.Savunma Bakanı Şoygu da bir komutanın en önemli görevinin asker ve sivillerin canını korumak olduğunu vurgulayarak teklifi kabul etti.

Ukrayna’daki Rus kuvvetlerinin komutanı General Sergey Surovikin, bunun “zor bir karar” olduğunu söyledi.

UKRAYNALI YETKİLİLER GERİ ÇEKİLME HABERLERİNE İHTİYATLA YAKLAŞIYOR

Ukraynalı yetkililer Rusya’nın açıklamasına ihtiyatla yaklaşırken, Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mykhailo Podoliak ulusal televizyonda gazetecilere verdiği demeçte, Genelkurmay, Ulusal Savunma Konseyi ve Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın bugünkü toplantısında mevcut askeri planları tartıştığını söyledi.

Podoliak, “Bizim kendi planımız, bölgelerin kurtuluşu için kendi senaryomuz var” dedi.

Ukrayna ordusu şu ana kadar konuyla ilgili henüz yorum yapmadı. Ukrayna istihbaratı iki hafta önce Rus kuvvetlerinin nehrin doğusuna yeniden konuşlandığına dair ellerinde istihbarat olduğunu, topçu sistemlerini koruma ve onları daha güvenli bir konuma yerleştirme “planları” dışında bir işaret olmadığını bildirdi.

Savunma İstihbarat Başkanı Kyrylo Budanov, Ukrainska Pravda’ya verdiği röportajda, Rusya’nın idari personel, bankacılık ve telekom gibi sivil hizmetlerini tahliye ederken, Rus ordusunun hala Kherson’a takviye gönderdiğini söyledi.

Budanov, 24 Ekim’deki bir röportajında, “tam tersine, yeni askeri birlikler getiriyorlar ve şehrin sokaklarını savunmaya hazırlıyorlar.” dedi. Budanov, “şu anda tam olarak işleyen tek ulaşım arteri Kakhovka barajını kontrol altına alırsak, geri çekilmek için çok hızlı bir karar vermeleri gerektiğinin farkındalar..” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here